اخبار > تداوم خدمات شبانه روزی بخش فوق تخصصی دیالیز بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) در ایام نوروز 1400

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


 

تداوم خدمات شبانه روزی بخش فوق تخصصی دیالیز بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) در ایام نوروز 1400

 

انجام بیش از 471 جلسه دیالیز جهت بیماران در 10 روز گذشته

 

رئیس بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) با بیان اینکه بخش همودیالیز بیمارستان به صورت شبانه روزی به نحو بسیار مطلوب و ایمن در بالاترین سطح به بیماران خدمت رسانی می کند گفت: از ابتدای شروع سال جدید تا کنون بیش از 471 جلسه دیالیز جهت بیمارانی که به دلیل آسیب کلیوی نیاز به دیالیز داشته اند، ارایه شده است  که از این تعداد 88 جلسه  جهت بیماران بستری و 20 جلسه  موارد اورژانسی و بیماران مهمان در شهرستان بوده است.

دکتر فرحناز میر ادامه داد: بخش همودیالیز بیمارستان حضرت علی ابن ابیطالب(ع)  با 22 تخت فعال به صورت شبانه روزی حتی در روزهای جمعه و تعطیل به بیماران ارایه خدمات می دهد، همچنین از این تعداد تخت یک تخت در اتاق مجزا  با شرایط استاندارد مخصوص بیماران مبتلا به کووید 19 و یک تخت در فضای جداگانه مخصوص بیماران  هپاتیت Bمی باشد. و یک عدد دستگاه CRRT جهت بیماران بخش های ویژه که قادر به جابه جایی به بخش دیالیز نیستند اما نیاز به انجام دیالیز دارند نیز در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان قرار دارد.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر در ایام نوروز  ارایه خدمات در بخش دیالیز توسط 6 پزشک فوق تخصص نفرولوژی بزرگسال و کودکان  و  با 10 پرستار  دیالیز کار و مجرب  صورت می پذیرد.

 

وی افزود: بيماراني كه كليه هاي آنان به هر دليل قادر به پالايش خون نمي باشد، از دستگاههاي كمكي بنام دياليز استفاده مي كنند، در اين روش خون در كنار مايع دياليز توسط يك غنشاء نيمه تراوا قرار مي گيرد و با انتشار ساده موجب انتقال سموم دفعي از خون به مايع دياليز مي شود.

 

به گفته دکتر میر نارسایی مزمن کلیه از بیماریهای بدون درمان است و فرد بیمار باید به ناچار یکی از روشهای جایگزین شامل همودیالیز،دیالیز صفاقی و پیوند کلیه را انتخاب کند، از بین این درمان ها دیالیز خونی شایع ترین روش درمان جایگزین بوده است که کاملا وابسته به استفاده از امکانات مستقر در فضاهای درمانی،منابع مورد نیاز اعم از منابع انسانی،تجهیزات دیالیز و تصفیه آب،فضا و ملزومات مصرفی است،  نارسایی مزمن کلیه سندرمی است که با کاهش سریع عملکرد کلیه ها طی ساعت ها و روزها مشخص می شود که در نتیجه باعث احتباس مواد زاید نیتروژنی در بدن و اختلال در تعادل حجم الکترولیت ها و اسید و باز مایع خارج سلولی می شود. دیابت و فشارخون بالا مهمترین علل CRD  و ESRD می باشد.

رئیس بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) گفت: در افراد مبتلا به CRD درمانهای لازم باید در جهت جلوگیری از پیشرفت بیماری انجام شود و در مرحله ی ESRD درمانهای جایگزین شامل دیالیز یا پیوند کلیه ضروری میباشد.

وی ادامه داد: در طی دیالیز خون از مسیر شریانی وارد صافی یا دیالیزور می شود و در آنجا سموم،یون ها و آب اضافی از طریق انتشار،انتقال فعال وبه محلول دیالیز منتقل شده و از آنجا توسط مجرای فاضلاب دفع می شود و خون تصفیه شده دوباره از طریق ورید وارد بدن بیمار می شود.دیالیز خونی سه نوبت در هفته صورت می پذیرد،به عبارت دیگر بیماران تحت درمان به روش دیالیز خونی حداقل ۱۲ ساعت  از وقت هفتگی شان را در کنار کادر درمانگر و در بخش می گذرانند.

 

وی افزود: از مهمترین نقش ها در دیالیز در کنار پزشک، نقش پرستاری می باشد چرا که رفتار صحیح  پرستاران نقش اساسی در ارائه خدمات درمان به بیماران نیازمند ایفا میکند،هر پرستار علاوه بر مهارت های عمومی نیاز به دانش و آگاهی تخصصی در زمینه  بیماران کلیوی،روند بیماری،چگونگی کاربری ماشین و عوارض حین دیالیز و شیوه برخورد با آنها و سایر ویژگی های اختصاصی مرتبط با بیماری را دارد که شاید کمتر بخشی از مراقبتهای پرستاری و وابستگی به تکنولوژی تا این حد نمود عینی و عملی داشته باشد، یکی از مهمترین فاکتورها درموفقیت بخش های مراقبت از بیماران کلیوی در گرو آموزش به بیماران میباشد.بیماران کلیوی با توجه به ماهیت مزمن و طولانی خود که بعضا در تمام طول عمر بیمار همراه با او هستند فقط از طریق فهم و درک بیمار از بیماری خود و مشارکت او در تمامی مراحل پروژه درمانی قابل کنترل خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد پرستار دیالیز محوری ترین،اصلی ترین و وسیع ترین نقش را در آموزش بیمار به عهده دارد و این مسئله به اثبات رسیده است که هر چقدر بین پرستار و پزشک معالج هماهنگی و تعامل بیشتری باشد روند بهبودی بیمار سریعتر خواهد بود و بیمار کلیوی بهتر کنترل ، پیشرفت بیماری کمتر می باشد.

 

 

 

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

 

 

 

 

 

 

 

1400/01/11   ٠٨:٢٠  News  ٣١٦٠٦

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

ابلاغ ریاست هیات اجرایی هشتمین دوره انتخابات سازمان نظام پزشکی
نگرانی از کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی و عادی انگاری در جامعه
دانشجویان حاضر در مجموعه خوابگاهی ریحانه النبی (س) دانشگاه علوم پزشکی زاهدان غربالگری شدند
روند افزایشی بیماران کرونایی در بیمارستان بوعلی زاهدان
برگزاری کلاسهای آموزشی جهت ماماهای روستایی دوره دیده شهرستان سیب وسوران
بیماران نباید خودسرانه اقدام به قطع یا تغییر دارو نمایند
نظارت کامل بر فعالیت قنادی ها، شیرینی فروشی ها و رستوران ها در شهرستان خاش
انجام بیش از 117 هزار بازدید از مراکز و اماکن عمومی توسط بازرسان بهداشت محیط زاهدان در سال 1399
کسب مقام سوم دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در المپیاد ورزش‌های همگانی
داروخانه های متصل به سامانه تیتک، مجاز به دریافت تعرفه خدمات دارویی هستند.
قابل توجه پذیرفته شدگان آزمون استخدامی 99/11/24 دانشگاه های علوم پزشکی
افزایش نگران کننده موارد ابتلاء در موج جدید بیماری کرونا
اصلاحیه اطلاعیه نقل و انتقالات
ادارات و سازمان ها در مدیریت بحران کرونا نقش مهمی را ایفا می کنند
اصول تغذیه در ماه مبارک رمضان در شرایط کرونا
برگزاری جلسه آموزشی و توجیهی جهت متصدیان و کارگران قنادی های شهرستان سیب و سوران
استمرار واکسیناسیون پزشکان و کادر درمان
اطلاعیه راه اندازی سامانه جامع نقل و انتقال کارکنان دانشگاه
آغاز واکسیناسیون کووید -19 پاکبانان زاهدانی
نزدیک شدن به شاخص های متوسط کشوری با اضافه شدن 320 تخت بیمارستانی به دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

محتوای مرتبط