اخبار > کد پاسخ سریع چه نقشی در نظارت های بهداشتی دارد؟

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


کد پاسخ سریع چه نقشی در نظارت های بهداشتی دارد؟

 

 

انتقال بیماری کرونا به طور مستقیم به رفتارهای انسان ها بستگی دارد.

 

ما وظیفه داریم تا در کنارآموزش هائی که به مردم می دهیم و از انها خواهش می کنیم تا شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کنند، شرایط محیطی را هم برای اتخاذ رفتارهای سالم بهداشتی فراهم کنیم.

 

رعایت دستورالعمل های بهداشتی شامل ماسک، فاصله گذاری، تهویه هوا و فراهم بودن شرایط شستشوی دست  در همه اماکن عمومی و مکان های تجمع انسان ها ضروری است و تمامی متولیان مراکز تجمعی اعم از دولتی و غیر دولتی موظفند تا از همه ظرفیت های خود برای جلوگیری از ازدحام جمعیت، رعایت فاصله ایمن میان مراجعه کنندگان و همچنین برقراری تهویه مناسب هوا استفاده کنند و حسب نوع فعالیت، سایر شرایط بهداشتی مانند امکان شستشوی دست را نیز برای کارکنان و مراجعه کنندگان خود فراهم کنند.

 

این اماکن شامل همه ادارات دولتی، فروشگاه ها، پاساژها، مراکز خرید، وسائل نقلیه عمومی، مساجد، مدارس، دانشگاه ها و امثال آن می شود.

 

صاحبان فروشگاه ها، متولیان صنایع کوچک و بزرگ، مسئولین ادارت و سازمان ها و حتی مراکز ارائه خدمات بهداشت و درمان موظفند تا با ایجاد تغییرات لازم در ساختار فیزیکی و فرایند خدمت رسانی خود، اطلاعات خود را در سامانه ملّی اصناف و صنایع به نشانی اینترنتی salamat.gov.ir ثبت کنند و پس از دریافت رمزینه تصویری (QR. Code) آن را در معرض دید همه مراجعان، مشتریان و کارکنان نصب نمایند.

 

این حق مردم است تا بتوانند از روند رعایت دستورالعمل های پیشگیرانه در محل مراجعه و یا محل کار خود مطلع باشند و در صورتی که متوجه بروز تخلف و یا اهمال در رعایت این دستورالعمل ها شوند مراتب را به مسئولین امر اطلاع دهد.

 

با تجربه موفق استفاده از فن آوری های نو و امکانات شبکه تلفن همراه برای ردیابی و پی گیری موارد مثبت بیماری کرونا، دامنه کاربرد فن آوری ها نو به مسائل بهداشت محیط هم تعمیم داده شد که الزام مراکز تجمعی به نصب رمزینه تصویری نخستین گام در تحقق این حق شهروندی است.

 

 

با نصب رمزینه تصویری (QR. Code) در هر یک از مراکز تجمعی، همه شهروندان و مراجعان می توانند به عنوان ناظر بهداشتی به کمک همکاران ما بیایند و با اسکن رمزینه تصویری مورد نظر از روند رعایت دستورالعمل های بهداشتی در مکان مور نظر مطلع شوند.

 

بعد از ثبت رمزینه تصوری توسط هر یک از شهروندان، سامانه مربوطه چهار سوال در خصوص رعایت دستورالعمل های بهداشتی در آن واحد را از شهروند ارسال کننده کد مطرح می کند و کارشناسان و بازرسان بهداشتی با استفاده از اطلاعات ارسالی، پیگیری لازم را در مورد آن واحد انجام خواهند داد.

 

با تشکر از صنوف، صنایع و ادارتی که در اجرای این طرح همکاری داشته اند ، تاکنون بالای 50 درصد از مراکز تجمعی در شهر زاهدان که به صورت مستقیم  و حضوری خدماتی را به مردم ارائه می دهند رمزینه تصویری خود را اخذ و بخش قبل توجهی از این مراکز این رمزینه را نصب کرده اند.

 

بررسی نصب QR Code در این اماکن با جدیّت در دستور کار کارشناسان بهداشتی قراردارد و با اتمام مهلت اعلام شده به اصناف، صنایع و ادارارت، در صورت عدم فراهم کردن شرایط برای نظارت مردمی، برخورد قانونی لازم انجام خواهد شد.

 

علاوه بر این همه هموطنان و هم استانی های عزیز می توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی و یا در صورتی که نسبت به نحوه اجرای این دستورالعمل ها پیشنهاد، انتقاد و یا شکایتی داشته باشند به مراکز سلامت محیط کار در مراکز بهداشت شهرستان ها تابعه مراجعه و یا با شماره تلفن  190 تماس حاصل نمایند.

 

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

 

 

 

 

 

1400/01/10   ١١:١٥  News  ٣١٦٠١

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

ابلاغ ریاست هیات اجرایی هشتمین دوره انتخابات سازمان نظام پزشکی
نگرانی از کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی و عادی انگاری در جامعه
دانشجویان حاضر در مجموعه خوابگاهی ریحانه النبی (س) دانشگاه علوم پزشکی زاهدان غربالگری شدند
روند افزایشی بیماران کرونایی در بیمارستان بوعلی زاهدان
برگزاری کلاسهای آموزشی جهت ماماهای روستایی دوره دیده شهرستان سیب وسوران
بیماران نباید خودسرانه اقدام به قطع یا تغییر دارو نمایند
نظارت کامل بر فعالیت قنادی ها، شیرینی فروشی ها و رستوران ها در شهرستان خاش
انجام بیش از 117 هزار بازدید از مراکز و اماکن عمومی توسط بازرسان بهداشت محیط زاهدان در سال 1399
کسب مقام سوم دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در المپیاد ورزش‌های همگانی
داروخانه های متصل به سامانه تیتک، مجاز به دریافت تعرفه خدمات دارویی هستند.
قابل توجه پذیرفته شدگان آزمون استخدامی 99/11/24 دانشگاه های علوم پزشکی
افزایش نگران کننده موارد ابتلاء در موج جدید بیماری کرونا
اصلاحیه اطلاعیه نقل و انتقالات
ادارات و سازمان ها در مدیریت بحران کرونا نقش مهمی را ایفا می کنند
اصول تغذیه در ماه مبارک رمضان در شرایط کرونا
برگزاری جلسه آموزشی و توجیهی جهت متصدیان و کارگران قنادی های شهرستان سیب و سوران
استمرار واکسیناسیون پزشکان و کادر درمان
اطلاعیه راه اندازی سامانه جامع نقل و انتقال کارکنان دانشگاه
آغاز واکسیناسیون کووید -19 پاکبانان زاهدانی
نزدیک شدن به شاخص های متوسط کشوری با اضافه شدن 320 تخت بیمارستانی به دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

محتوای مرتبط