اخبار > پیشگیری و ارتقاء سلامت روان دانشجویان هدف اصلی اداره مشاوره و سلامت روان

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


 

پیشگیری و ارتقاء سلامت روان دانشجویان هدف اصلی اداره مشاوره و سلامت روان

 

توجه بیشتر به موضوع سلامت روان، پیش نیاز پویایی و سلامت جامعه دانشجویی است

 

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در بازدید از اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه هدف اصلی ادارات مشاوره و سلامت روان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور پیشگیری و ارتقاء سلامت روان دانشجویان می باشد گفت: مجموعه خدمات رفاهی و خدمات سلامت روان مکمل همدیگر هستند و توجه کافی و همزمان به این 2 حوزه نقش هم افزایی و تصاعدی در  پویایی و سلامت جسمی و روانی جامعه دانشجویی دارد.

 

دکتر فرهاد طارمیان ادامه داد: تجربه کاری و مستندات علمی نشان می دهد که هر گونه سرمایه گذاری در حوزه سلامت روان اعم از جذب نیروی انسانی متخصص، اختصاص اعتبار ریالی و در اختیار گذاشتن امکانات باعث می شود تا شاهد نتایج درخشانی در ارتقاء سلامت دانشجویان و سایر اقشار جامعه باشیم.

 

وی ادامه داد: همه گیری کرونا در کنار ایجاد محدودیت های جدید،  فرصت ها و مسئولیت های نوینی را هم برای حوزه سلامت روان خلق کرد.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر و بعد از گذشت حدود یکسال از شروع همه گیری کرونا بین 16تا 18 درصد از دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور با طیفی از تبعات روانی ناشی از همه گیری کرونا مواجه هستند که از یک اضطراب ساده تا  مشکلات جدی تر را در بر می گیرد گفت: تا کنون بیش از 20 هزار نفر از دانشجویان وزارت بهداشت به صورت غیر حضوری مورد بررسی و پایش از نظر شاخص های سلامت روان قرار گرفته اند و این ارزیابی ها به همراه مداخلات حمایتی استمرار خواهد یافت. 

 

وی ادامه داد: در روزهای ابتدائی این همه گیری با تلاطم قابل پیش بینی در  وضعیت سلامت روان دانشجویان و خانواده های آنان رو به رو بودیم.

 

دکتر طارمیان گفت:  در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هم حدود 13 درصد از دانشجویان با این قبیل مشکلات روبرو هستند که این آمارهای کشوری و استانی نشان دهنده ثبات نسبی و سازگاری عمومی جامعه دانشجویی با شرایط همه گیری است.

 

به گفته رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانجویان وزارت بهداشت شرایط قرنطینه در کنار مشکلاتی که داشته است باعث حضور اکثر دانشجویان در کنار خانواده ها شد که این موضوع نقش انکار ناپذیری در حمایت روانی از دانشجویان داشته  است. 

 وی افزود: علاوه بر حضور در جمع خانواده ها،  انجام مشاوره های حضوری و غیرحضوری در دانشگاه ها، تولید محتواهای  سلامت روان توسط اداره سلامت روان وزارت بهداشت،  اجرای طرح همقدم و غربالگری های آنلاین  از دیگر عوامل موثر در مسیر تحقق شاخص های قابل قبول سلامت روان در جامعه دانشجویی بوده است.

 

وی گفت:  مسلما بعد از پایان همه گیری کرونا انجام فعالیت های آموزشی، فرهنکی و اجتماعی به شیوه غیر حضوری استمرار خواهد داشت و در همین راستا به دنبال سازوکار مشاوره آنلاین دانشجویی با حفظ شرایط محرمانگی اطلاعات شخصی هستیم.

 

به زودی ”بسته آموزشی استاد مشاور” ویژه اعضا هیئت علمی تدوین و ابلاغ  خواهد شد.

 

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور گفت: حضور کارشناس سلامت روان در کمیته موارد خاص آموزشی از دیگر اقدامات ارزشمندی است که اخیرا تحقق یافته و.با تقویت نگاه روانشناختی به مشکلات دانشجویان اتفاقات خوبی برای این عزیزان رقم خورده است

 

 

وی افزود: در اولین قدم پس از شیوع کرونا و احتمال بروز مشکلات روانشناختی و تحصیلی در بین دانشجویان، اقدام به انتشار فصلنامه «جرعه» با موضوع «بحران همه گیری کرونا» نمودیم که در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی کشور قرار گرفت.

دکتر طارمیان ادامه داد: کتاب های خودیاری دانشجویان با عناوین «رهایی از نگرانی»، «رهایی از افسردگی» و «هوش هیجانی» به ادارات مشاوره کشور ارسال شده تا در دسترس دانشجویان قرار گیرد.

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت افزود: اجرای «طرح هم قدم» و تماس تلفنی با کلیه دانشجویان توسط کارشناسان مشاوره دانشگاه های علوم پزشکی صرفاً با این هدف انجام شد که دانشجویان بدانند ادارات مشاوره در تمامی مسائل هم قدم دانشجویان هستند و در این طرح خوشبختانه بازخوردهای مثبتی از دانشجویان دریافت نمودیم و فرصت مناسبی برای معرفی ادارات مشاوره به دانشجویان فراهم گردید.

 

وی بیان کرد: پس از همه گیری ویروس کرونا طرح ملی «غربالگری سلامت روان» را بصورت آنلاین برگزار نمودیم که از مزیت های این طرح می توان به کاهش حجم کار ادارات مشاوره اشاره کرد که پیش از این پرسشنامه ها را بصورت فیزیکی در بین دانشجویان توزیع و تصحیح می نمودند.

 

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت گفت: یکی از برنامه های پیش رو که در حال برنامه ریزی آن هستیم طرح «مشاوره آنلاین» است. این طرح با در نظر گرفتن حفظ حریم شخصی و محرمانه بودن اطلاعات افراد توسط وزارت بهداشت صورت خواهد گرفت.

 

دکتر طارمیان در پایان تصریح کرد: شعار سازمان جهانی بهداشت «سلامت روان برای همه، سرمایه گذاری بیشتر، دسترسی بیشتر برای همه، همه جا» است که امید است با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی به این مهم دست یابیم.

 

کمبود نیروی انسانی،  کمبود بودجه و کمبود آب مهمترین مشکلات حوزه دانشجویی و رفاهی در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

معاون فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در نشست با دکتر فرهاد طارمیان،  رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت با بیان اینکه با توجه به کمبود منابع آب آشامیدنی در منطقه، روزانه بالغ بر 60هزار لیتر آب برای مصرف خوابگاه ها خریداری می کنیم که این موضوع بخش قابل توجهی از اعتبارات این حوزه را می بلعد گفت:  با وجود مشکلات عدیده مالی و کمبود منابع انسانی  افزایش کیفیت خدمات تغذیه ای، اقامتی، ورزشی و رفاهی در کنار جلب اعتماد دانشجویان عزیز، نقش مهمی در آرامش فضای دانشجویی داشته است.

 

 

 

دکتر علیرضا انصاری مقدم ادامه داد:  از  رقابت میان  شرکت های پیمانکار حداکثر استفاده را برای افزایش کیفیت و کمیت خدمات تغذیه ای دانشجویان نموده ایم و با حمایت های مالی و معنوی ریاست محترم دانشگاه در این زمینه موفق بوده ایم.

 

وی با بیان اینکه نگاه مقایسه ای به وضعیت  خوابگاه ها نشان دهنده جهش سریع در بهسازی، بازسازی، زیباسازی، توسعه فضای سبز و توسعه امکانات ورزشی است افزود: هدف ما از توسعه امکانات ورزشی و فضای سبز در خوابگاه ها این است که دانشجویان ما نیاز و تمایلی برای استفاده از فضاهای متفرقه خارج از دانشگاه نداشته باشند.

 

وی با اشاره به اینکه بوستان خوابگاهی دخترانه ریحانه النبی(ص) با سرعت در حال تکمیل،  تجهیز و زیباسازی است و هدف ما تبدیل این مجموعه به زیباترین و سرسبزترین مجموعه اقامتی در شهر زاهدان است گفت:  به جرات می توانیم ادعا کنیم که سالن بدنسازی مجتمع خوابگاهی پسرانه شهید مسلم کیخا به  یکی از مجهزترین و بهترین سالن های بدنسازی شهر زاهدان تبدیل شده است.

 

دکتر انصاری بیان داشت:  در حال حاضر مدیریت و کاهش تبعات همه گیری کرونا، حفاظت از سلامت جسمی و روانی دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی  ساکن خوابگاه ها مهمترین اولویت ماست.

 

 

تقدیر از دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به دلیل توجه به موضوع مشاوره و سلامت روان دانشجویان

 

 

 دکتر فرهاد طارمیان گفت: اختصاص فضای مناسب و در خور شان به اداره مشاوره و سلامت روان حوزه معاونت دانشجوئی و راه اندازی مرکز مشاوره در پردیس و ستاد مرکزی یکی از نقاط قوت این دانشگاه است.

وی با تشکر از حمایت های رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از خدمات این حوزه مهم و کلیدی، امیدوارم تا برخی نیازهای جزئی باقیمانده این واحد به تجهیزات اداری و فنی نیز به زودی برطرف شود.

 

تاب آوری کرونائی، محور فعالیت سلامت روان در دوران همه.گیری

 

 

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گفت: بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت موضوع سلامت روان در برنامه های مراقبتی نظام بهداشت مورد تاکید قرار گرفت.

دکتر سید مهدی طباطائی ادامه داد:  با توجه به دور نمای همه گیری کرونا در حال حاضر تاب آوری در  مقابله با تبعات مختلف این همه گیری در صدر برنامه های سلامت روان قرار دارد.

وی افزود: همه گروه های جمعیتی بر حسب نوع فعالیت و مختصات شغلی خود نیازمند دریافت اطلاعات، حمایت و خدمات روانشناختی برای تاب آوری در برابر همه گیری هستند.

 

وی ادامه داد:  با توجه به نقش کادر بهداشت و درمان و از جمله دانشجویان رشته های پزشکی و پیراپزشکی لازم است تا در کنار اجرای دستورالعمل های متمرکز وزارتی، همکاری های فنی واحد مشاوره و سلامت روان در محیط های دانشجوئی و بیمارستانی با اعضاء هیئت علمی، متخصصان و صابنظران این رشته ها بیش از پیش تقویت شود.

 

 

توسعه فضای سبز در خوابگاه ها با هدف رفاه و آرامش دانشجویان و اطمینان خاطر خانواده ها

 

معاون فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: با توسعه فضای سبز و غرس درختان مثمر، زیباسازی، جدول بندی، آسفالت و سنگفرش معابر و همچنین استقرار سایر امکانات رفاهی، "بوستان خوابگاهی ریحانه النبی(ص)" نام با مسما تری برای این مجموعه است.

دکتر علیرضا انصاری مقدم ادامه داد: بخش اعظم دانشجویان دختر ما در 3 بلوک ساختمانی مستقر در این بوستان خوابگاهی اقامت دارند.

وی ادامه داد:  در حدفاصل 2 خوابگاه نرگس و یاس یک پارک پلکانی شامل فضای سبز، آلاچیق، وسائل ورزشی  و سایر امکانات تفریحی در حال احداث است و به یاری خدا در هفته سلامت 1400 افتتاح خواهد شد.

وی افزود:  این فضای تفریحی با استفاده از حداقل منابع مالی و با لحاظ اصل صرفه جوئی ساخته شده و حتی از وسائل غیر قابل استفاده ای که قبلا امحاء می شد و یا با حداقل قیمت به عنوان اسقاط به فروش می رسید هم برای ساخت این پارک پلکانی استفاده کرده ایم.

 

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

 

 

 

 

 

1399/12/25   ١٤:٢٩  News  ٣١٤٨١

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

ابلاغ ریاست هیات اجرایی هشتمین دوره انتخابات سازمان نظام پزشکی
نگرانی از کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی و عادی انگاری در جامعه
دانشجویان حاضر در مجموعه خوابگاهی ریحانه النبی (س) دانشگاه علوم پزشکی زاهدان غربالگری شدند
روند افزایشی بیماران کرونایی در بیمارستان بوعلی زاهدان
برگزاری کلاسهای آموزشی جهت ماماهای روستایی دوره دیده شهرستان سیب وسوران
بیماران نباید خودسرانه اقدام به قطع یا تغییر دارو نمایند
نظارت کامل بر فعالیت قنادی ها، شیرینی فروشی ها و رستوران ها در شهرستان خاش
انجام بیش از 117 هزار بازدید از مراکز و اماکن عمومی توسط بازرسان بهداشت محیط زاهدان در سال 1399
کسب مقام سوم دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در المپیاد ورزش‌های همگانی
داروخانه های متصل به سامانه تیتک، مجاز به دریافت تعرفه خدمات دارویی هستند.
قابل توجه پذیرفته شدگان آزمون استخدامی 99/11/24 دانشگاه های علوم پزشکی
افزایش نگران کننده موارد ابتلاء در موج جدید بیماری کرونا
اصلاحیه اطلاعیه نقل و انتقالات
ادارات و سازمان ها در مدیریت بحران کرونا نقش مهمی را ایفا می کنند
اصول تغذیه در ماه مبارک رمضان در شرایط کرونا
برگزاری جلسه آموزشی و توجیهی جهت متصدیان و کارگران قنادی های شهرستان سیب و سوران
استمرار واکسیناسیون پزشکان و کادر درمان
اطلاعیه راه اندازی سامانه جامع نقل و انتقال کارکنان دانشگاه
آغاز واکسیناسیون کووید -19 پاکبانان زاهدانی
نزدیک شدن به شاخص های متوسط کشوری با اضافه شدن 320 تخت بیمارستانی به دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

محتوای مرتبط